
rych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne umożliwiające przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Celem elektrowni słonecznych, jak zresztą każdej innej elektrowni, jest pozyskiwanie energii elektrycznej i dostarczanie jej do użytkowników. W przeciwieństwie do niektórych rodzajów elektrowni, instalacje słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii dzięki czemu elektrownie słoneczne są korzystnym środowiskowo rozwiązaniem. Według definicji elektrownia słoneczna to zespół urządzeń przekształcających energię promieniowania słonecznego, które stanowi odnawialne źródło energii, na energię użytkową, cieplną lub elektryczną. Fotowoltaika z kolei zajmuje się jedynie pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, a panele fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do użytku prywatnego.
Z czego składają się panele fotowoltaiczne
Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fotoogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.
Koszt montażu paneli słonecznych
Kupno paneli fotowoltaicznych z pewnością nie należy do najtańszych inwestycji, jednak istnieje wiele różnego rodzaju dofinansowań do instalacji słonecznych. Całkowity koszt montażu paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, jak właśnie chociażby od wysokości udzielanej dotacji w ramach różnych programów. Sam koszt fotoogniw jest różny w zależności od wybranego rodzaju oraz modelu paneli. Najdroższą opcją są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są najbardziej wydajne oraz najbardziej wytrzymałe ze względu na swoją budowę. Monokrystaliczne panele słoneczne są z kolei tańsze, ale znacznie mniej wydajne, ponieważ są zbudowane z płytek krzemu posiadających nieregularną strukturę krystaliczną. Sam montaż paneli fotowoltaicznych także trochę kosztuje wraz z koniecznymi urządzeniami potrzebnymi do właściwego działania całej instalacji. W celu poznania przybliżonego kosztu instalacji paneli fotowoltaicznych dobrze jest skorzystać z darmowej konsultacji oferowanej przez firmę działającą w branży fotowoltaicznej.
Wpływ nasłonecznienia na fotowoltaikę
Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii słonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.